Těžko bych hledala člověka v České republice, kterému nic neříká dovolená v Chorvatsku. Ač už ji zažil na vlastní zkušenost za mlada pod stanem v borovicovém háji, nebo v dospělejším věku v soukromém apartmánu u pláže, anebo z pár parodických seriálů, komedií z české filmové produkce. I já znám Chorvatsko z více pohledů. Ve školním roce jsem zde pravidelně jezdila na tábory a užívala si tak legraci s pavouky pod stanem, teda spíše oni se mnou… V ten moment, když se kempem rozpínal křik, bylo všem jasné, že jsem ve stanu objevila další osminohou potvůrku. Celý kemp měl na večer o zábavu postaráno a já strachem nasr*no v kalhotách. Ale ani to mi nebránilo, se později vrátit za letní brigádou v plážové škole života. Chorvatsko si mě získávalo postupně, ale nadobro se zakořenilo v mém srdci.

Očarovalo mě vlídnými lidmi s otevřenou náručí, rozmanitostí kraje s olivovými alejemi, malými oblázkovými plážemi, vynikajícím pršutem spláchnutým douškem balkánského vína, proslulou rakijí a v neposlední řadě smutnou historií polorozpadlých zpustošených domů v boji za svoji nezávislost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Návštěva této zemi patří rozhodně k nejoblíbenější destinaci pro plážovou letní dovolenou Čechů. Každý rok na Jadran proudí milióny turistů a trhá tak rok co rok tabulky v počtu návštěvnosti. Díky její celkem dostupné poloze ze střední Evropy přijíždějí rekreanti z 80 % právě po pozemní komunikaci. A o to větší je škoda, se soustředit výhradně na malebné pláže omývané Středozemním mořem. Chorvatsko, samo o sobě, má, co se týče i historie a horské turistiky, co nabídnout. Výlet po vlastní ose doporučuje deset palců z deseti od Kate 🙂

Léto 2017 se pomalu blíží a já vím, že mnozí z nás budou mít do Chorvatska namířeno poprvé a jiní už například po dvacáté… Něco bych tu pro vás, i mě, měla. Co takhle mrknout do pohádek tisíc a jedna nocí? 🙂 Teda jenom v případě, že se rozhodnete na pár hodin dát košem plážím obehnaným vápencovým pohořím Biokova a nebrázdit mořské vlny v okolí Splitské, Omišské a Makarské riviéry.

Mostar jako svět tajuplné vůně orientu, koření, kávy servírované v konvičce džezvě a pozůstatky historie z občanské války, jejíž začátky se datují do roku 1991.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pamatuji si to jako dneska. Zavřu oči a vnímám, jak se čas zastavil. Pluje pozpátku do historie. Již první krok po třpytivé kamenné bílé dlažbě mě vedl do jiného světa. Směrem nahoru na most “Stari most”, dát pozdrav řece Neretvě a proplétat se dějinami v zapadlých koutech. Země tisíce a jedné noci, nebo možná i dvou nocí. Omámená vůni orientu, závojů na tváři, rukodělných výrobků či autenticky oděných loupežníků. Cesta klikatících se uliček, vyzdobená titěrnými obchůdky se vším, o čem se vám může jen zdát v Šeherezádě. Kladívka kovotepců slyšíte z každého zákoutí. Nutí vás jen malinko popojít blíže a nahlédnout do jejich tajů. Jen z těží se dá odolat. (Ne)odnést si nějaký ten mosazný talíř, rukodělný koberec, tradiční čajovou konvičku, stříbrné filigránové šperky, vyšívané potahy na polštáře či šály nebo botky zahnuté do špičky nahoru… Doslova očarována atmosférou města padám do měkkých bílých polštářů a chystám se, vychutnat si šálek turecké kávy servírované v tradiční džezvě. Cukrlátko jemně namáčím do tajuplných hlubin černého lahodného moku. Samotný výhled na město se štíhlými minarety sahající skoro až k nebesům je impozantní a zážitek sám o sobě. Co více si přát než zapadnout do nějaké klidné, místní maličké kavárny a nerušeně se nechat vtáhnout do jejího kouzla…

IMG_0067x

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Se zatajeným dechem pozoruji dění na mostě “Stari most”.

Mladí muži v neoprenu skákajíc dolů do skrytých hlubin řeky na počest své mužnosti. A jak jinak než za (ne)drobnou úplatu. A když to nečekáte, vrhnou se z mostu dolů. Rozbije a rozčeří se skelní obraz průzračně modré hladiny řeky a jejich celá show končí za pár sekund… Ale i tak to byl super adrenalinový zážitek! 😉

“Stari most” neboli Stara ćuprija je hlavní dominantou města. Most byl postaven už v 16. století a spojoval tak muslimskou a chorvatskou část města přes řeku Neretvu. Za časů občanské války v roce 1992 byl zničen pod palbou bosenských Chorvatů a znovu slavnostně otevřen až v roce 2004. O rok později, v roce 2005 se stal součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Občanská válka se podepsala nejenom na mostě ale i na okolím. Když vystrčíme nos o kousek dále z historického jádra, do vzdálenějších ulic, dýchne na nás pozůstatek spící sopky v podobě rozpadlých ruin, kulometem ostřílených stěn či zpustošených budov. Ač se zdá, že Mostar má zpátky svůj křehký půvab, buďme ostražití, neboť pod povrchem stále dřímá neukojený spor mezi muslimskou a chorvatskou stranou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jak se sem dostanete?

Město Mostar je pátým největším městem v Bosně a Hercegovině. Má něco málo přes 100 000 tisíc obyvatel a jeho kořeny sahají do doby Osmanské říše. Z okolí Splitské, Omišské a Makarské riviéry bude pro vás výchozím bodem silnice D8 směrem na Baška Voda. Dál budete pokračovat na Tunel Sveti IIija po cestě D76 na Zagvozd, Imotski a poté po silnici D60, M6, a nakonec najedete na komunikaci M6.1 vedoucí až do Mostaru.

Celá trasa má 115 km a trvá přibližně dvě hodiny bez přestávky. Doporučuji vyjet za brzkého rána a udělat si celodenní výlet. Do Mostaru vede více tras. A proč doporučuji právě tento směr? 😉 Mám pro vás příjemnou zastávku v půli cesty do Mostaru u jednoho přírodního unikátu v Chorvatsku. A na zpáteční cestě naopak jednu zastávku v Bosně a Hercegovině, když si uděláte malou zajížďku po E65 a D8.

Na to vše a mnohem více se můžete těšit v druhé části článku… Těšíte se? Anebo máte vlastní zkušenost? Budu se těšit na komentáře, jestli vás Mostar stejně tak očaroval jako mě.

Mějte se krásně!

vaše Kate s LÁSKOU ❤

FB – ERROR LETENKA

INSTAGRAM

FB – COVER THE ROAD 🙂