Když jsem se před 5 lety přidala do rodiny JUSTu ani jsem netušila, jak mi to ulehčí život s Crohnovou nemocí. A to především na mých dalekých cestách po světě. Jako autorka cestovního blogu Cover the Road vyprávím nejen o svých cestách, ale hlavně o zvládání této nemoci v odlehlých končinách daleko mimo Evropu. Od okamžiku mého prvního článku, kdy jsem se rozepsala o své slabině života, o zdraví, o Crohnově nemoci, spustila se smršť nejrůznější dotazů od lidí právě s podobnými problémy. Otázky týkající se samozřejmě rad a tipů v dané zemi, ale zejména se mě ptají na Crohna. Jak řeším stravování, léky, co si balím se sebou do baťůžku, a jak si celkově ulehčuji život s Crohnem na cestách.

20170618_161824IMG_20170604_100307_822

S oblibou říkám, když člověk opravdu chce, všechno jde! A u cestování s Crohnem to platí dvojnásobně.

Jelikož věřím, že nejsem sama, jak v řadách poradkyň JUSTu, tak mezi příznivci, zákazníky a uživateli JUSTu & Nahrinu, koho právě Crohnova nemoc potkala, anebo je součástí jeho života. A ten čas letí neuvěřitelně rychle. Crohnova nemoc obohacuje můj život již 12 let. Za tu dobu jsem toho už vyzkoušela a zažila hodně. Skončila párkrát v nemocnici na kapačkách. Navštívila nejrůznější kouty světa. Splnila si jeden dětský sen o Madagaskaru. Ale hlavně jsem se nevzdala naděje. Nebojím se. A to i díky JUSTu, v kterém mám stoprocentní důvěru a oporu. Vím z vlastní zkušenosti, že to není lehké. Tato nemoc přináší hodně omezení, ale nepodlehla jsem své slabině života. Naopak našla jsem přesně to, co mi pomáhá a o čem následující řádky budou vyprávět příběh. Do života jsem si přitáhla úžasného pomocníka ze Švýcarska… JUST a jeho bylinné produkty. 🙂

Lidé se obvykle bojí toho, co neznají. Bojíme se změny. A já nejsem výjimka. Poprvé mi o JUSTu řekla sestra a já ji tehdy poslala někam… To se psal rok 2010. Jaro pozvolna klepalo na dveře. Já za oknem pozorovala, jak se pomalu rozpouštějí sněhové vločky na cestě. Příroda se právě probouzela ze zimního spánku. A já byla tak nezkušená. Hloupá. Bála jsem se toho, co jsem neznala. Myslela jsem si, že jsem snědla všechnu moudrost světa. Svět byl tehdy pro mě černobílý. Co neznám, není dobré. Podruhé mi o něm řekla o dva roky později. Dodala ale tu hlavní výhodu pomoci ve spojení s Crohnovou nemocí. Na to už jsem slyšela. Měla jsem otevřené srdce a pozorně naslouchala.

Narosan borůvkový na moji chronickou anémii. Eucasol na dýchací obtíže.
Tymiánový krém na večerní zimnice, které mě často trápí i dnes.

A já jsem si JUST zamilovala. Doprovází mě na cestách již dlouhých 5 let. S rukou na srdci můžu říct, že jsem na něm bylinkově závislá :-). Oceňuji mnoho na těchto pomocnících. A vy můžete teď se mnou mrknout pod tuhle bylinkovou pokličku…

1. Produkty díky velikosti do 100 ml mohou se mnou cestovat na palubě letadla

Mohu si je bez problému vzít na palubu letadla. Mít je neustále u sebe. A jak jsem si kdysi balila nespočet druhů léků na všechny nejrůznější neduhy, dnes se omezím z 99 % pouze na JUST produkty díky jejich všestrannému použití. Plus Paralen, ať nekecám. Omezení tekutin/gelu je maximálně jeden litr po balení 10 x 100 ml. Takže mých pár JUSTových pomocníků se tam hravě vejde. A které to jsou?

2. Velký pomocník v malé lahvičce – Tea tree olej s manukou a rosalinou

Ať jedu kamkoliv. Na hory. Ke kamarádce do Německa. Nebo na druhý konec zeměkoule. Tento olej je první zázrak, který balím, a bez kterého už neudělám ani jeden krok. Jeho antibakteriální a antimykotické účinky jsou ohromné. Už tolikrát mi zachránil holý zadek. Když jsem si rozřízla nohu o korál při potápění v Malajsii. Když jsem s ním léčila francouzskou slečnu a její počátky angíny v Singapuru. Nebo když jsem zjistila na 12 h letu z Thajska, že mám na zádech přisáté klíště. A to je jenom zlomek zázraků, které se ukrývají v téhle malé lahvičce.

IMG_20171120_111350_370

3. Eucasol lze využít i jako “pepřový sprej”

Nezdá se to, ale i Eucasol lze vzít na palubu letadla. Kromě jeho znamenitého využití na dýchací cesty, jej ráda používám jako chladicí a desinfekční prostředek v případě hmyzího bodnutí. Výborný pomocník i při spálení od sluníčka. Na druhou stranu hmyz jeho vůni moc nemusí, takže se většinou drží opodál. Funguje i jako výborný “pepřový sprej” na obranu. Útočníka zneškodní, ale neublíží mu.

4. Ideální na zahřátí – Tymiánový krém

Jelikož u Crohnovy nemoci mě často postihují zimnice bez teplot většinou ve večerních hodinách, je tento krém skvělý pomocník na zahřátí. Stačí si namazat chodidla a počkat pár minut. Jeho pomoc často ocením i při nachlazení a kašli. Ale chtěla bych hlavně vyzvednout, jak krásně umí prohřát a uvolnit oteklé nosní dutiny, které mne také často trápí při dlouhodobých pobytech v letadle právě z klimatizace.

5. Artyčokové tablety jako nepostradatelný pomocník na trávení

Stravování s Crohnem mimo domov nelze vždy úplně uhlídat. Artyčokové tablety jsou pro moje střeva výborným pomocníkem právě na trávení. Díky nim (musím zaklepat!) se na cestách cítím bezpečněji. A i když vím, že to trávení u mě díky Crohnu není úplně valné, ony mě vždycky a všude podržely.

Pochlubte se mi v komentáři, kdo také používá na cestách Just & Nahrin? Těším se na vaše zkušenosti 🙂

vaše Kate s LÁSKOU ❤

[ČLÁNEK] 3 PRAVDY O TOM, CO…

INSTAGRAM

FACEBOOK